Ядерно-магнітний резонанс у тестуванні автентичності меду

Дедалі більше уваги приділяється якості та автентичності меду, виробництво якого регламентується рядом директив, розроблених для забезпечення гарантії справжності та якості.

Виробники меду та лабораторії контролю якості потребують все більш витончених методів аналізу. Серед них - скринінг на ядерно-магнітний резонанс (ЯМР). Цей метод використовується для підтвердження меду, а саме для перевірки чи відповідає вміст банки тому медові, який зазначено на упаковці.

Виклики у виробництві меду

Правила та регламенти, які стосуються вмісту, маркування та навіть самої природи компонентів меду - предмет невщухаючих дебатів. З численними скаргами на проблеми з навколишнім середовищем, екологією та особистим здоров'ям, нинішні виробники меду стикаються з труднощами: як задовольнити низку змінних регламентів та забезпечити захист споживачів.

За останні роки можна спостерігати різке збільшення кількості фальсифікатів на ринку меду, спричинених великим попитом та малою пропозицією. Фальсифікація полягає в підмішуванні підсолоджувачів, таких як кукурудзяний сироп з високим вмістом фруктози, а також декларуванні несправжнього місця походження. Все це разом ускладнює визначення справжності меду.

Ідентифікація справжності продуктів харчування - першочергова потреба як для споживачів, так і для харчової індустрії на всіх етапах виробництва. З урахуванням ряду скандалів в останні роки, Європейська комісія спонукає до використання аналітичних методів оцінки автентичності та якості продуктів бджільництва. Саме для перемоги над шахраями, виробники меду та лабораторії контролю якості й потребують все більш витончених методів аналізу.

Якість та автентичність меду

За означенням, мед - це природня солодка речовина, яка виробляється бджолами та сладається переважно з цукрів, а також містить кислоти, мінерали, вітаміни та амінокислоти. Склад меду, переважним чином, визначається медоносними джерелами, що в свою чергу дає можливість визначити місце походження. На забезпечення меду дуже впливають погодні коливання. Цей факт разом із спадною популяцією бджіл та високою ціною виробництва меду - робить мед вкрай відмінним продуктом для підробки.

Додавання підсолоджувачів до продуктів, які продаються під назовю "мед", як протизаконно, так і не етично. Це так званний різновид економічно вмотивованого шахрайства, позаяк це робиться з метою фінансового збагачення шляхом зменшення частки продукту без відома споживача. Такий метод негативно впливає на галузь в цілому, оскільки викликає недовіру до якості меду у споживачів.

Через зростаючий міжнародний ринок продуктів харчування, імпорт та експорт меду істотно зріс за оснанні роки. Це в свою чергу створює широке поле занепокоєння щодо якості та походження не тільки місцевого меду, а й меду із закордону. Існує гостра потреба в втручанні міжнародних організацій та урядів у контроль якості продуктів харчування для захисту здоров'я та безпеки споживачів, оскільки деякі медові домішки, включачи глютен та буряковий цукор - це алергени.

Аналіз меду - новий підхід

Існує декілька методів визначення походження меду. Однак більшість з них виявилась неспроможною ідентифікувати як складники поліфлорних медів, так і те, чи присутні сторонні домішки (тобто чи був мед підроблений). На сьогодні, лише ЯМР тест може забезпечити комплексну ідентифікацію меду.

Сучансні тестові системи демонструють можливість комлексного аналізу меду шляхом проведення всього лише одного тесту для визначення всіх складників.

Принцип тесту базується на 400 МГц ЯМР спектроскопії, яка дозволяє одержати спектрограмму. Така спектрограмма є унікальною для кожного зразка меду, що і служить в свою чергу ідентифікатором автентичності та справжності меду. Загалом ЯМР спектроскопія використовується не лише для аналізу меду, але й ряду багатьох інших продуктів харчування. Ключовим у цьому аналізі є те, що ЯМР тест забезпечує багатомаркерний аналіз, тобто виконує комплексний аналіз по ряду параметрів.

Конкретне використання ЯМР спектроскопії для аналізу меду довело можливість ідентифікувати та кількісно визначити більш як 30 параметрів, серед яких пролін, сахароза, валін, різні амінокислоти, тощо. Знаючи межі цих параметрів можна досить точно виявити атипові концентрації, а разом з цим і фальсифікат.

З одержаних параметрів формують ЯМР профайл зразка, та порівнюють з уже відомими профайлами, які містяться в базі даних. На сьогодні глобальна база даних налічує 11 000 зразків - це найбільша база даних зразків меду коли-небудь зібрана. Нижче можна побачити результуючий ЯМР профайл одного із зразків меду.

Спектроскопія зразка меду

ЯМР скринінг меду - це повноцінне рішення для контролю якості та виявлення шляхів шахрайства, як на приклад підмішування сиропів, так і невідомих ще до цього способів фальсифікації.