Як запобігти роїнню бджолиних сімей

Враховуючи те, що в більшості районів України кормова база порівняно бідна і непостійна, потрібно запобігати роїнню, допомагаючи бджолиним сім'ям у зниженні температури в гніздах.

Для цього пасічницькі точки влітку бажано розміщувати по можливості в затінку лісосмуг. Якщо ж вулики доводиться ставити на відкритому місці, то краще льотками на північний схід, на дахи вуликів можна класти (прикріплюючи) траву чи гілля з густим листям або мати.

У вуликах, де помічено появу хоча б десяти вентилюючих бджіл, потрібно збільшити вентиляцію, для чого слід розширити всі льотки, корпуси вуликів з знімними днищами поставити на клинці, частково або й зовсім зняти стельові дощечки у вуликах-лежаках, своєчасно розширити гнізда, застосувати воскобудівні рамки.

Якщо медозбір у даній місцевості відсутній, то бджіл перевозять в інше місце, до медоносів. У сім'ях, які вентилюють більше ніж інші, необхідно розосередити рамки із запечатаним розплодом.

Практика показує, що і ті бджолині сім'ї, які вже почали підготовку до роїння, але ще не мають запечатаних маточників, можна перевести з ройового стану в робочий, якщо видалити всі маточники та різко збільшити вентиляцію у вулику. В таких сім'ях іноді доводиться значно піднімати на ніч дах, a гніздо зверху збризкувати водою.