ЄС схвалив повну заборону шкідливих для бджіл пестицидів

Найбільш поширені інсекциди будуть заборонені на всіх полях Євросоюзу протягом наступних шести місяців, щоб захистити диких та медоносних бджіл, які відіграють важливу роль у запиленні сільськогосподарських культур.

ЄС заборонить найбільш поширені інсекциди на всіх полях через серйозну загрозу, яку вони становлять для бджіл.

Заборона неонікотиноїдів, схвалена членами ЄС, вступить в силу в кінці 2018 року та означатиме, що застосовувати їх можна буде лише в закритих теплицях.

Бджоли та інші комахи мають дуже важилве значення у світовій продовльчій промисловості, оскільки вони здійснюють запилення 3/4 всіх сільськогосподарських культур. Скорочення кількості запильників в останні роки частково пов'зують з широким розповсюдженням пестицидів. У 2013 році ЄС заборонив використання неонікотиноїдів під час цвітіння рослин, які приваблюють бджіл, такі наприклад як ріпак.

Лютневий звіт органу європейського забезпення безпеки харчових продуктів (EFSA) підтвердив високу загрозу для життя як диких, так і медоносних бджіл від відкритого застосування, позаяк пестициди забруднюють грунти та воду, що веде до появи пестицидів у польових квітах та рослинах вирощених на полях, де раніше здійснювалась обробка пестицидами. На додачу, недавнє дослідження зразків меду виявило присутність пестицидів близько в 75% взятих зразків меду.

Європейський комісар з питань здоров'я та безпеки продутків харчування, Витеніс Андріукатіс, схвалив прийняту заборону: "Комісія запропонувала ці заходи місяць тому, на базі наукових рекомендацій EFSA. Здоров'я бджіл лишається першочерговим завданням для мене, оскільки це торкається біорізноманіття, виробництва продуктів харчування та навколишнього середовища."

Заборона трьох основних неонікотиноїдів одержала широку громадську підтримку. Майже 5 міліонів осіб підписали петицію за збереження здоров'я бджіл та заборону пестицидів. "Заборона цих токсичних пестицидів - це маяк надії для бджіл", повідомила Антоніа Стаатс з Avaaz. "Нарешті наші уряди дослухались своїх громадян, наукових доказів та фермерів, які знають, що бджоли не можуть жити разом з цими хімікатами, а ми не можемо жити без бджіл."

Мартин Дерміне з європейської спілки протидії пестицидам сказав: "Дозвіл на застосування неонікотиноїдів чверть століття тому було помилкою, яка призвела до екологічної катастрофи. Сьогоднішнє голосування - історичне."

Проте виробники пестицидів та деякі фермерські спілки звинуватили ЄС в надмірній обережності та виразили занепокоїння щодо падіння врожайності сільськогосподарських культур. "Європейське сільське господарство зазнає страждань, які стануть наслідком цього рішення", зазначив Граєм Тейлор з європейської асоціації захисту сільськогосподарських культур. "Можливо не сьогодні, ба навіть не завтра, проте з часом, ті, хто прийняли це рішення, побачать результат відміни важливого фермерського засобу."

Національне об'єднання фермерів Великої Британії (НФУ) розцінює заборону як прикрість, яка не відповідає наявним доказам. Гай Сміт, заступник президента НФУ, повідомляє: "Проблеми з шкідниками, які вирішуються завдяки неонікотиноїдам, ніде не ділись. Існує справжня загроза, що ці обмеження недадуть ніяких вагомих результатів у покращенні здоров'я бджіл, а лише поставлять під загрозу ефективність захисту сільськогосподарських культур."

Спікер британського департаменту з навколишнього середовища, продуктів харчування та сілького господарства привітав заборону, проте додав: "Ми усвідомлюємо вплив, який матиме заборона на фермерів та продовжимо співпрацювати з ними для пошуку альтернативних засобів та методів."

В дослідженнях було показано шкідливий вплив неонікотиноїдів на бджіл, такий як пошкодження пам'яті та зменшення кількості маток.

Нещодавно ці свідчення доповнилися доказами заподіяної шкоди цілим сім'ям бджіл. Інші дослідження виявили, що в Німеччині 75% літаючих комах зникли повністю, передрікаючи тим самим "екологічних армагедон".

Професор Дейв Гулсон з університету Сассекса говорить, що заборона ЄС була логічною, враховуючи вагу доказів, проте хвороби та нестача медоносних ареалів теж завдали шкоди бджолам. "Також, якщо ці неонікотиноїди будуть просто заміщенні іншими схожими речовинами, то ми просто будемо рухатись по колу. А що потрібно, так це перехід до нового рівня ведення сілького господарства".

Деякі експерти побоюються, що вийняток для теплиць в цій забороні означатиме, що неонікотиноїди всеодно будуть потрапляти у водоканали, що призведе до погіршення водного життя.

Професор Жероєн ван дер Слуїджс з берегнського університету, Норвегія, говорить, що неонікотиноїди будуть й надалі використовуватись для знищення бліх у тварин у стайнях та транспортрих засобах для тварин, що нараховує близько третини усього застосування: "Забрудження навколишного середовища триватиме."

Рішення ЄС може мати глобальне поширення, згідно з професором Нігелем Райне з нельфського університету, Канада: "Розробники законів в інших юрисдикціях будуть приділяти більше уваги до цих рішень. Ми покладаємось як на фермерів, так і на запильників. Регуляція пестицидів - це баланс між непедбаченими наслідками їхнього застосування до не цільових організмів, включаючи полінаторів та забезпеченням фермерів засобами для контролю сільськогосподарських шкідників."

за матеріалами The Guardian