Міжнародний ринок меду. Аналітика за січень 2018

Протягом останніх трьох років спостерігається стійкий обвал й без того низьких цін з боку України, Таїладну та В'єтнаму. Поруч з цим відбувається стрімке зменшення ціни з боку Індії та Аргентини. Незважаючи на розвинене бджільництво та дуже багаті медоноси в Аргентині, ціни на аргентинський мед досягли рівнів близьких до таїландського, українського та в'єтнамського меду. Скоротилася ціна й на високоякісний мед з Канади.

Імпорт меду

Аргентина

Залишки меду із медозбору 2016-2017 років малі. Місцеві пасічники повідомляють, що вулики у доброму стані та чекають теплішої погоди, оскільки зараз температура занизька як для цього періоду. Очікується нормальний урожай меду. Аргентинські ціни на мед стійкі та стабільні й збігаються з європейськими ціновими очікуваннями, хоча й відрізняются від цін на які сподіваються американці. Замовлення йдуть переважно з Європи, найбільше з Німеччини, Японії і деяким відставанням з боку США.

Бразилія

Дані з Бразилії свідчать про малі залишки меду із медозбору попереднього сезону. Основний експорт Бразилії до США - органічний мед. В першій половині 2017 року ціни на органічний мед сягнули історичних висот, а експортні об'єми зросли майже на 12% в порівнянні з тим самим періодом 2016 року. В той же час ціна на простий мед обвалилась по всьому світу. Така велика різниця в ціні на ці два види меду спонукала до фальсифікації органічного меду шляхом підмішування до нього меду простого. Деяким країнам навіть вдалось отримати сертифікати, які підтвержували органічність такого меду. До поки буде триматись така висока різниця в ціні, доти й ростиме тяга до виходу на органічний ринок меду або чесним, або шахрайським шляхом. Оскільки ціни на простий мед зупинились на низькому рівні, стало очевидно, що така явна різниця не постійна і ціни на органічний мед неминуче знизяться.

Канада

Залишки меду поперднього медозбору в достатній кількості. Частина запасів була закуплена та тримається у сховищах.

Індія

Мала перша урожайність індійського кмину та низька його продуктивність як медоносу створює побоювання для малого медозбору в майбутньому. Попит в першій чверті року зростає.

Україна

Станом на кінець жовтня більшість українських пасічників чекає на вищу ціну та сподівається на попит з Європи. Євросоюз збільшив квоту на імпорт українського меду. Минулого року, в кінці січня, відбулось раптове збільшення ціни і дехто має надію на такий повтор у 2018. Через малі запаси меду очікується нестабільна ціна. На кінець липня імпорт українського меду до США перевищив 13000 тонн.

Середня ціна на імпорт меду

США

Запаси меду в США менші, ніж були в 2016 році.

В'єтнам

В'єтнамські бджолярі страждають через низькі ціни. Передбачається, що переговори з представниками ЄС посприяють збільшенню експорту до ЄС. В рамках експортної програми В'єтнам - ЄС, європейські імпортери висунули вимоги в'єтнамським бджолярам, щоб ті змінили підходи у бджільництві і таким чином задовольнили стандарти ЄС. Європа відкрила свій ринок в'єтнамському медові у березні 2013 року. Повний вступ в дію договору про вільну торгівлю між ЄС та В'єтнамом має спростити експорт в'єтнамського меду.

Варто зауважити, що В'єтнам має багато медоносів, серед яких домінуючий - Acacia mangium з якого отримують темний мед, який характеризується нестійкістю кольору. В той же час, після в'єтнамської війни та за сприяння світового банку та інших міжнародних агенцій, в'єтнамська індустрія кави та горіхів кеш'ю переживають неймовірне піднесення. Мед - це побічний продукт з плантацій кави і кеш'ю, для захисту яких використовується карбендазім - пестицид. З кавових дерев та дерев кеш'ю отримуюють світлий, м'який і смачний мед. Імпорт світлого в'єтнамського меду до ЄС потягне підвищення ціни. Це неявно може вплинути на американський ринок, позаяк такий мед використовується для змішування, висвітлення та досягнення стійкості кольору в'єтнамського меду з Acacia mangium та каучукового меду. Зі зменшенням імпорту Євросоюзом китайського меду через вимоги проходити тест на магнітно-ядерний резонанс, може відбутись переорієнтація ринку збуту в'єтнамського меду з американського на європейський.

Китай

Китай лишається найбільшим світовим експортером меду. Як було зазначено представниками з Китаю на Апімондії, в Китаї діє багато законів для протидії харчовому шахрайству та фальсифікації. Для вирішення проблем з харчовою безпекою та харчовим шахрайством китайським урядом було залучено експертів із США. Є надія, що тиск на уряд Китаю, може допомогти вирішити проблему харчової безпеки та подолати харчове шахрайства, яке завдає китайським споживачам та внутрішнім ринкам більшої шкоди, аніж споживачам на експортних ринках.

Глибоке занепокоєння лишається за політикою Китаю щодо зовнішніх інвестицій, які істотно збільшилися. Деякі з "трофейних інвестицій" критикуються за відлучення інвестивування в стратегічні ресурси, сільське господарство, корисні копалини, енергетику, новітні технології, тощо. Інвестиційна компанія Goldman Sachs доповідає про укладання договору, оголошеного після двосторонньої зустрічі в Пекіні, що суверенний фонд капіталу Китаю дав згоду на багатомільярдне доларове інвестування в Сполучені Штати Америки.

Раніше, цієї осені, китайська компанія намагалась заволодіти основним інвестиційним фондом США, проте ці намагання були придушені через підозру з боку федеральних органів влади, що китайці використовують підставні акціонерні компанії для заволодіння стратегічними ресурсами. Існує поширене занепокоєння щодо китайського пошуку міжнародної, вертикальної та горизонтальної інтеграції, куди входить і міжнародна промисловість меду, через підставні компанії, які керують процесом заволодіння та інтеграції одне з одним. Такий інтеграційний контроль сприяє шахрайству, підробці та появі власних стандартів якості.

На завершення

Ринок, наука та соціальна відповідальність дружньо портребують озброєння передовими науковими методологіями для боротьби з харчовим шахрайством та фальсифікацією меду в усіх його проявах. Міжнародна організація здоров'я закликає до балансу стимулів на всіх рівнях галузі, включаючи рівень пасічників, чий досвід та праця генерують природній продукт, який рекламується та продається індустрією.

Креативний маркетинг меду та його подальше просування залежить як від викорінення харчового шахрайства на ринку меду, так і від якості цього історичного дару природи, яка так тісно пов'язана з екологічним здоров'ям нашої планети.