Календар пасічника

Робота бджоляра нерозривно пов'язана з біологічним циклом пасіки. Що і коли робити та на що звертати увагу - дізнайтеся з календаря пасічника.

Оскільки по зонах України кліматичні умови різні, роботи на пасіці подані відповідно до умов центральної за розміщенням зони — Лісостепу.

Мається на увазі, що весняні роботи в степовій зоні розпочинаються раніше, ніж в лісостеповій, на 10—15 днів, а в зоні Полісся — на 7—10 днів пізніше. Нарощування бджіл на зиму, а також інші осінні роботи в південних областях проводяться пізніше, а в поліських районах — раніше.

СІЧЕНЬ

Найхолодніший місяць року. Середина довгого зимового періоду в житті бджіл. Якщо зимівля проходить нормально, то в гніздах ще відсутній розплід, і бджоли на своє прожиття використовують небагато корму. Поки що немає потреби часто турбувати їх відвідуванням пасіки.

Щоб мати уявлення, як проходить зимівля бджіл, слід періодично, не частіше одного разу на декаду, прослуховувати сім'ї, користуючись епіскопом, гумовою або поліхлорвініловою трубкою. Рівний слабкий гул свідчить, що стан бджолиної сім'ї нормальний.

При зимівлі надворі під час великих морозів вулики треба додатково обкидати снігом. Збільшуючи або зменшуючи вентиляцію в зимівнику, підвищуючи чи знижуючи в ньому температуру, добиваються, щоб сім'ї сиділи найтихіше. Раз на місяць корисно очищати льотки від мертвих бджіл. У вуликах, де сім'ї шумлять через невідповідну вентиляцію, зменшують або збільшують льоткові отвори.

Пасічники підвищують кваліфікацію, беручи участь у семінарах, обмінюючись досвідом. Готуються до нового сезону: ремонтують вулики, збивають і оснащують дротом рамки, виготовляють переносні ящики тощо.

До початку сторінки

ЛЮТИЙ

За календарем це останній місяць зими. День стає довшим, а ніч — коротшою. Заметілі змінюються сонячними днями, тривалі морози — відлигами. Хоч зима ще не думає здавати свої позиції, пробуджується активність бджіл.

Матки починають відкладати яйця. Раніше з'являється розплід у сім'ях, які зимують надворі. З появою розплоду збільшується споживання бджолами корму. Кишечники в них переповнюються калом. Сонце, прогріваючи передні стінки, може виманювати бджіл з вуликів у морозні дні. Тому краще льотки притінити дощечками.

Пасічник повинен частіше провідувати своїх підопічних у зимівниках. Робити це слід обережно, оскільки шум і світло в цей період сильніше збуджують бджіл, ніж у попередні місяці. У вуликах, де чути підвищений або надмірний шум, щоб заспокоїти бджіл, регулюють отвір верхніх і нижніх льотків. Якщо неспокійно ведуть себе багато сімей, регулюють температуру і вологість зимівника, добиваючись, щоб вони затихли. Деяким бджолиним сім'ям дають для цього воду. Не виключено, що деякі сім'ї потрібно підгодувати. Краще використати для цього цукрово-медове тісто.

З наближенням весни у пасічників стає більше роботи. Вони закінчують ремонт вуликів, збивання рамок, обмінюють віск на вощину. Закуповують препарати необхідні для обробок та лікування бджіл, пасічний інвентар та ін.

До початку сторінки

БЕРЕЗЕНЬ

Настає дуже відповідальний період для пасічника. Закінчується зимівля бджіл. Майже на всій території України вони вже п'ятий місяць живуть без обльоту. Тим часом життєдіяльність їх посилюється, все більше з'являється розплоду в сім'ях. Зростає споживання корму бджолами. Кишечники в них переповнені.

Пасічники повинні особливо уважно стежити за поведінкою бджіл, зимівники відвідують 1 — 2 рази на тиждень. Прочищають льотки від мертвих бджіл. Для зниження температури в зимівнику на ніч лишають відчиненими двері, при необхідності в нього потрібно внести сніг. Готують до виставляння бджіл територію точка. Відкидають сніг від вуликів, що зимували надворі. Сніг розпушують, посипають попелом. Місця, де з'являються калюжі води, доцільно притрусити соломою, щоб бджоли не топилися під час обльоту.

У другій половині березня, а в окремі роки і раніше, бджоли, які зимували надворі, роблять перший весняний обліт. Тим бджолиним сім'ям, що неблагополучно зимують у зимівниках, організовують надранній обліт, не чекаючи потепління.

Невелику пасіку виставляють із зимівника звичайно рано-вранці погожого сонячного дня, коли очікується температура повітря принаймні 7—8 °С у затінку. Велику пасіку краще виставити надвечір. За ніч бджоли заспокояться, а в наступні дні облетяться. Доцільніше розміщувати вулики на їх минулорічні місця. На точку в сонячному затишному місці ставлять напувалку з водою.

Швидко проводять побіжний огляд сімей. У першу чергу оглядають сім'ї, в яких бджоли літають слабо, недружно. Виявляють і усувають причини ненормальної їх поведінки. При необхідності сім'ям дають рамки з медом, підігріті в теплому приміщенні. Якщо зразу після обльоту бджіл раптово настає похолодання, огляд сімей можна продовжити, скориставшись переносною поліетиленовою палаткою. Сонячного дня в ній температура на 8—12 °С вища, ніж поза нею.

Під час перевірки гнізд бажано видалити рамки з розплодом, в якому скупчується 90—95 % кліщів вароа, що живуть у даній сім'ї бджіл. Від кожної сім'ї обов'язково відбирають зразки підмору (150— 200 г) і надсилають до ветлабораторії для виявлення ураженості бджіл нозематозом і вароатозом.

До початку сторінки

КВІТЕНЬ

На початку місяця завершується зимівля бджіл і в північних районах України. За зиму бджоли дуже виснажуються. Навіть ті з них, що перезимували, весною живуть недовго. Основне тепер — забезпечити сприятливі умови для розвитку бджолиних сімей.

Погода в квітні нестійка. Для вигодовування ж розплоду в гнізді потрібна температура 34—35 °С. Ось чому так важливо зменшити й утеплити гнізда. Бджоли повинні мати також достатньо корму (не менше 1 кг на вуличку). Виправляють безматочні сім'ї, якщо цього не вдалося зробити в березні.

Навесні бджоли найбільше губляться в пошуках води, особливо під час холодної, вітряної погоди. Запобігти цьому можна, обладнавши напувалки з підігрівом води. Добрі результати дає використання верхніх годівниць, куди наливають воду.

З настанням теплої погоди на пасіках проводять головну весняну ревізію. Маток, що погано червлять, замінюють запасними. Чистять гнізда, сім'ї пересаджують у продезинфіковані вулики. Щоб стимулювати відкладання яєць маткою, розпечатують мед на центральних стільниках. З метою профілактики нозематозу бджолиним сім'ям згодовують цукровий сироп з фумагіліном.

Ніщо так не посилює розвиток сімей, як надходження у вулики свіжого пилку та нектару. Там, де весною пасіки позбавлені цього, їх необхідно вивезти в ліс. Споживаючи нектар і різноманітний пилок, за яким до того ж не доводиться далеко літати, сім'ї швидко ростуть. У таких умовах заміна старих, зимувалих бджіл на молодих відбувається зовсім непомітно.

Настав час, ураховуючи показники продуктивності в минулому році і результати зимівлі, виділити батьківські та материнські сім'ї бджіл і підготовляти їх до виведення маток у наступному місяці. У кінці місяця пасічник розширює гнізда тим бджолиним сім'ям, які цього потребують.

До початку сторінки

ТРАВЕНЬ

Один з найнапруженіших місяців у роботі пасічника. В травні старі бджоли, що зимували, повністю замінюються молодими. Одна молода бджола здатна вигодувати в чотири рази більше, личинок, ніж та, що перезимувала. Темпи розвитку сімей наростають. Невпинно посилюється і відкладання яєць маткою. Запаси корму в сім'ях швидко зменшуються.

Головне в цей період — створити умови для нормального росту сімей незалежно від погоди і наявності медозбору в природі. Тому стежать, щоб матка весь час мала вільні комірки для відкладання яєць.

У першій половині місяця гнізда краще розширювати коричневими і світло-коричневими стільниками без трутневих і витягнутих комірок. Доцільно ставити маломедні рамки. Мед перед цим розпечатують. Якщо він закристалізований, то збризкують водою. При необхідності бджіл годують цукровим сиропом. Тепле гніздо і достаток корму в цей час — основа інтенсивного вирощування розплоду бджолиними сім'ями. Квітковий пилок заготовляють за допомогою пилко-вловлювачів.

Пасіки обробляють проти вароатозу і гнильців. Перевозять їх для запилення садів, медозбору з ріпака, білої акації та еспарцету. Виводять маток. Роблять відводки. Відбирають стільникові і безстільникові пакети на продаж. Як тільки з'являється нектар і побілка на стільниках, сім'ям дають рамки з вощиною. Ставлять воскобудівні рамки для боротьби з вароатозом. В основних сім'ях замінюють неякісних маток.

До початку сторінки

ЧЕРВЕНЬ

Чудова літня пора з найдовшими днями й лагідним сонцем. Ніжна зелень навколо. Вабить око квітучий килим лук і полів. У різних місцевостях у цей період цвітуть біла акація, еспарцет, насінники люцерни, гречка, коріандр та інші рослини.

Невпізнанними стали бджолині сім'ї. Матки розвивають найвищу плодючість, відкладаючи 2000 яєць і більше за добу (в українських і карпатських бджіл). Сім'я, в якій весною було 15—20 тис. бджіл, у другій половині червня збільшилась до 60 і навіть 100 тис. У деяких сім'ях може пробуджуватись інстинкт роїння. Тому головна турбота пасічника тепер — утримувати бджолині сім'ї в робочому стані, щоб повністю використати медозбір.

Цьому сприяє в першу чергу своєчасне розширення гнізд, завантаження бджіл роботою над відбудовою стільників, посилення вентиляції у вуликах, затінення їх під час спеки. Найбільш радикальними заходами у цей період слід вважати утворення відводків від сімей, які готуються до роїння, і забезпечення бджіл медозбором.

Частину відводків можна використовувати для нарощування додаткової кількості бджіл до головного взятку, решту — як запасні на зиму. Найкращими відводками, організованими на початку місяця, можна поповнювати основні бджолосім'ї, вибракувані як непродуктивні або реалізовані у вигляді пакетів.

Пасіки перевозять на медозбір і для запилення еспарцету, люцерни, гречки, коріандру та інших культур. Червень — найкращий місяць для масового виведення маток і заготівлі меду бджолам на зиму. Для боротьби з вароатозом у цей час застосовують лише воскобудівні рамки. Завдяки їм бджоли відбудовують хороші стільники в рамках з вощиною, не псуючи їх трутневими комірками.

До початку сторінки

ЛИПЕНЬ

Середина літа, найспекотніший місяць року. На більшості території України це час цвітіння основних медоносів, що забезпечують головний медозбір: гречки, липи, люцерни, соняшника і деяких інших видів рослин. Часто вони знаходяться далеко від пасік і, щоб зібрати багато меду, бджіл необхідно підвозити безпосередньо до медоносів.

В умовах інтенсивного землеробства багаторазова кочівля пасік — запорука високої продуктивності бджолиних сімей. Пасіку завчасно слід відповідно обладнати, щоб її можна було швидко перевозити з одного медоносу на інший. Найбільше збирають меду і краще запилюють ентомофільні культури сильні бджолині сім'ї, які перебувають у робочому стані й мають достатньо місця для складання нектару і пилку.

Підготовка до використання основного медозбору — справа не одного дня. Роботу в цьому напрямку пасічники планують і виконують заздалегідь. Обладнують відповідно вулики, нарощують сильні сім'ї, відбудовують багато хороших стільників, виводять достатню кількість молодих високопродуктивних маток, завчасно підбирають і підготовляють місце для розміщення пасіки на кочівлі.

Пасіку підвозять безпосередньо до масивів медоносів на початку їх цвітіння, щоб бджоли не витрачали марно час, енергію і корм на далекі польоти за нектаром і пилком. Для продуктивнішого використання нектарозапасу місцевості її доцільно розділяти на невеликі точки, по 40—60 сімей і навіть менше. На точку обов'язково повинен бути контрольний вулик на вазі. Розставляють вулики так, щоб у найжаркішу пору дня вони знаходились у тіні дерев і кущів. У крайньому разі дахи вуликів накривають скошеною травою, посилюють вентиляцію гнізд.

У період головного медозбору недоцільно примушувати бджіл будувати багато стільників. Це відволікає їх від роботи в полі, що призводить до зниження медової продуктивності. Систематично використовують воскобудівні рамки як противароатозний захід і засіб підвищення виходу товарного воску. По 4—5 стільників з медом, зібраним у першу половину медозбору, слід залишати бджолам на зиму. Ймовірність наявності в ньому домішок паді в цей час невелика. Немає потреби чекати повного запечатування стільників з медом; його можна відкачувати, як тільки бджоли почнуть печатати верхню частину стільників.

Наприкінці медозбору необхідно замінити маток у сім'ях, які не виправдали надій пасічника. Тимчасова перерва у відкладанні яєць вже істотно не вплине на стан бджолосімей. Адже бджоли, які виводяться з яєць, відкладених у цей час, все одно не братимуть участі в медозборі, не доживуть вони і до весни. Зате молоді матки будуть довше та енергійніше сіяти в кінці серпня і на початку вересня, що важливо для нарощування молодих бджіл на зиму.

До початку сторінки

СЕРПЕНЬ

Надворі ще літо, яскраво світить сонце, спека докучає хліборобам. Та на пасіці все сильніше відчувається наближення осені. Дуже помітно зменшилась сила бджолиних сімей. Спрацювались, розгубились крилаті трудівниці під час багатоденної заготівлі кормових запасів. Головний медозбір майже по всій Україні закінчився. Старих бджіл, які не знайшли квіток з нектаром у полі, все більше манять дразливі пахощі, що линуть з льотків чужих вуликів.

То тут, то там на льотках можна помітити гострі сутички між пильною сторожею і настирливими осами та бджолами-злодійками, котрі намагаються проникнути у вулики. Це сигнал пасічнику: настав час зменшити льотки, враховуючи силу сім'ї. Поступово зменшують і гнізда сімей, виставляючи за заставну дошку недобудовані та старі стільники, непридатні для зимівлі.

Важкі часи настали для трутнів. Бджоли спочатку відтісняють їх на край гнізда, порожні стільники або на дно вулика. Поза гніздом холодними ночами багато з них гине. Знесилених трутнів бджоли поступово виганяють з вуликів. Пасічник повинен звернути увагу на сім'ї, в яких бджоли не займають трутнів. Як правило, в таких сім'ях щось негаразд з матками.

Серпень — дуже відповідальна пора на пасіці. Без перебільшення його можна вважати початком наступного сезону. Все, що зробив чи не доробив пасічник у цьому місяці, неминуче вплине на результати наступної зимівлі бджіл, їх розвиток навесні та майбутній медозбір.

Основна турбота зараз — простежити, щоб сім'ї мали не менше 8—10 кг меду, оскільки в маломедних вуликах дуже погано сіють матки. Бджоли, які виведуться з серпневого розплоду, найкраще зимують. Якщо в місцевості, де знаходилась пасіка у період медозбору, вже немає медоносів, її слід перевезти до пожнивної гречки, насінників люцерни, конюшини, соняшника, щоб забезпечити повноцінне нарощування бджіл. У серпні бджіл обробляють проти вароатозу. Дуже важливо, щоб основні сім'ї бджіл пішли в зиму з молодими матками. Такі матки інтенсивно і довго червлять і восени.

На пасіці проводять осінню ревізію сімей та їх бонітування. Кормові запаси, що залишаються на зиму, перевіряють на наявність паді. Відводки із запасними матками доцільніше поселити поряд з основною сім'єю через глуху перегородку. Так вони краще зимують. Зимівники ремонтують, білять і просушують.

До початку сторінки

ВЕРЕСЕНЬ

Почалась осінь. Кочові пасіки перевезені на стаціонарні точки. Для пасічника настала відповідальна пора підготовки бджолиних сімей до зимівлі. В них ще багато розплоду. Та бджоли знаходять тепер уже мало квіток у полі, на городах. Лише в населених пунктах вони можуть зібрати трохи пилку з декоративних квіткових рослин. Матки все менше відкладають яєць. Життя бджолиної сім'ї поступово затихає.

На пасіках закінчують головну осінню ревізію. Хоч медозбір давно припинився, у бджіл ще залишається загостреним інстинкт заготівлі корму. Старі льотні бджоли настирливо крутяться біля чужих вуликів, намагаючись проникнути в них і поживитись медом.

Робота на пасіці в цей час вимагає особливої акуратності. Огляд сімей краще робити вранці або надвечір, коли бджоли не літають. Не слід залишати на відкритому місці стільники. Їх потрібно тримати в переносних ящиках або ж зразу відносити в приміщення. Корм бджолам треба давати лише на ніч. Без особливої потреби вдень не слід розкривати вуликів. Розмір льотків повинен відповідати силі сімей. До середини місяця необхідно закінчити осіннє нарощування бджіл. Дальше вирощування розплоду недоцільне, оскільки молоді бджоли можуть не облетітись, що ускладнить зимівлю.

В першій половині вересня, поки ще тепла погода, поповнюють запаси корму в сім'ях. Найкращий для зимівлі мед, зібраний бджолами з весняних і ранньолітніх медоносів (еспарцету, білої акації, гречки та ін.). Малопридатний для цього мед, що швидко кристалізується (з ріпака, гірчиці, свиріпи тощо). Не можна залишати для зимового споживання бджолам падевий мед. Якщо ж доброякісного меду у вуликах мало, бджіл підгодовують цукровим сиропом.

Слід пам'ятати, що знесиленим вароатозом бджолам не можна згодовувати у вересні багато сиропу, бо, переробляючи його, вони дуже виснажуються і тоді погано зимують. Бджолосім'я може переробити без особливої шкоди не більше 5 — 6 кг цукру. Бажано, щоб бджоли склали цукровий корм у середніх стільниках гнізда, на яких збереться клуб. Біля льотка ставлять три маломедні світло-коричневі стільники і після цього дають великими порціями сироп, щоб матка не мала можливості посилено відкладати яйця.

В сім'ях з молодими матками іноді доводиться знімати все утеплення. Сім'ї нормальної сили в теплу погоду однаково добре переробляють сироп 50- і 60 %-ної концентрації. Перед годівлею з гнізд забирають зайві рамки. Ще на кочівлі пасічник обмірковує, які сім'ї і відводки бджіл будуть зимувати разом в одному вулику. На стаціонарному точку ці сім'ї розставляють поряд так, щоб їх було легко переселити у вулик, розділений на дві частини перегородкою. Проти вароатозу у вересні зручно застосовувати мурашину кислоту.

До початку сторінки

ЖОВТЕНЬ

Пора золотої осені. Все нижче опускається ртутний стовпчик термометра. Блідо-голубе осіннє небо частіше затягується холодними дощовими хмарами. Бджоли перебувають здебільшого в малоактивному стані.

З пониженням навколишньої температури до 12 °С вони перестають вилітати з вулика і скупчуються на стільниках, де ще є або недавно був розплід. Льотки в цей період не охороняються, їх потрібно зменшити, особливо у вуликах з невеликими сім'ями, щоб не допустити проникнення у них бджіл з інших вуликів та ос.

Використовуючи погожі дні, пасічники остаточно складають гнізда на зиму, виймають рамки, з яких вийшов розплід і стало мало меду. Залишають лише ті, в яких є не менше як по 2 кг меду. У гнізді повинно бути стільки стільників, скільки їх обсиджується бджолами.

Необхідно уважно перевірити, чи не течуть кришки вуликів і при потребі відремонтувати їх. З настанням холодів до людських осель перебираються миші. Часто проникають вони і в вулики, завдаючи бджолиним сім'ям великої шкоди під час зимівлі. Тому льотки доцільно закривати металевими загороджувачами. Отруєними принадами та пастками винищують гризунів і в зимівниках.

Упорядкувавши гнізда, їх утеплюють. Зимівники добре просушують, ремонтують стелажі. Після виходу останнього розплоду бджіл обробляють у термокамерах проти вароатозу.

На пасіках проводять інвентаризацію майна. В непогожі дні пасічники переглядають, сортують і підготовляють до зимового збереження у сховищах стільники, вибракувані перетоплюють на віск.

Жовтень — дуже зручна пора для посадки медоносних і пилконосних дерев, кущів. Їх висаджують на території пасік, біля річок, струмків, ставків і на невикористовуваних землях.

До початку сторінки

ЛИСТОПАД

За календарем це останній місяць осені, але бджоли в більшості районів України в цей період вже перебувають у стані зимового спокою.

Час утворення клубу залежить від сили бджолиних сімей. В сильних сім'ях бджоли групуються в клуб, коли температура надворі знизиться до + 7 °С, у середніх — при 10 °С, а в слабких — при 13 °С.

Бувають і в цьому місяці сонячні теплі дні, сприятливі для обльоту бджіл. Пізні обльоти полегшують зимівлю бджіл. Тож не слід поспішати заносити бджолині сім'ї у приміщення. Доки дозволяє погода, необхідно перевірити, чи не забралась у який-небудь вулик миша. Непрохану гостю знищують, бо вона може наробити там великої шкоди.

У листопаді проводять термообробку бджіл проти вароатозу. При потребі видаляють з гнізд стільники, на яких раніше був розплід і залишилось мало меду.

Корисно на дно кожного вулика покласти під стільники аркуш цупкого паперу розміром приблизно 50 X 20 см, так щоб його можна було витягнути через нижній льоток. За кількістю і розміщенням воскових крупинок, підмору та інших решток на папері можна судити про зимівлю бджіл.

Сім'ї, що зимуватимуть надворі, утеплюють з боків і зверху. В тих, що будуть заносити у зимівник, лишають верхнє утеплення. Вулики вносять у зимівники з настанням стійкої холодної погоди. Здебільшого це буває в кінці листопада — на початку грудня. У сім'ях, які залишились надворі, льотки прикривають гілочками сосни або ялини, щоб бджолам не докучали синиці.

До початку сторінки

ГРУДЕНЬ

За календарем перший місяць зими. Ніч у грудні найдовша, день — найкоротший. На всій території України бджоли знаходяться в зимовому клубі.

Клуб має зовнішню частину — оболонку та внутрішню — ядро. Оболонка зберігає тепло, яке виділяє ядро клубу. Бджоли в оболонці сидять дуже щільно, заповнюючи простір між стільниками і порожні комірки в них. Товщина оболонки 2,5—8 см і залежить від навколишньої температури. З похолоданням вона стає товщою і щільнішою. Температура тут змінюється від 7 до 13 °С; а в ядрі утримується на рівні 22—31 °С.

Бджола знаходиться в оболонці до тих пір, поки в зобику є мед. Потім вона пробирається до теплого меду в глибину клубу, наповнює ним зобик, зігрівається і приєднується до бджіл, що утворюють внутрішній шар оболонки.

Сім'я середньої сили витрачає в грудні 20 —25 г меду щодоби. Споживаючи корм, клуб бджіл повільно просувається вгору, а потім — вздовж рамок до задньої стінки вулика (якщо вони низькі й широкі).

До початку сторінки