Нарощування бджіл на зиму

Основними умовами нарощування молодих бджіл на зиму є достатня сила сімей, забезпечення їх кормом (нектаром і пилком) та відповідне утеплення. Інтенсивніше нарощуються бджоли з цьогорічними плідними матками.

Кращий період для нарощування бджіл на зиму в лісостеповій зоні України — серпень. Якщо сім'я на початку місяця мала не менше шести вуличок бджіл, вигодувала за цей час хоч би 3—4 рамки розплоду, то вона матиме силу, достатню для благополучної зимівлі.

Мінімальна сила сім'ї на початку цього періоду повинна бути не меншою як шість вуличок. Тоді вони зможуть наростити, принаймні, 5—6 вуличок молодих бджіл. Приблизно три старих вулички розгубиться за час нарощування, а в зиму піде всього 8—9, що в наших умовах цілком достатньо для нормальної зимівлі.

Краще, коли в цей період є природний пилково-нектарний медозбір з пізнього соняшника, насінників червоної конюшини, отави білої конюшини на луках чи спеціально посіяних медоносів — гречки, гірчиці або фацелії. Тому в серпні треба підвозити пасіки до площ цих ентомофільних культур. Якщо ж таких медоносів немає, то, забезпечивши сім'ї бджіл 2—3 рамками з пергою, слід протягом серпня згодувати кожній сім'ї в середньому 6—8 кг цукрового сиропу (1,5 : 1), який слід давати щотижня, а по можливості й частіше.

Багато передових пасічників осіннє нарощування бджіл поєднують з осінньою кормозаміною. Тоді у вигляді сиропу доводиться згодовувати по 12—14 кг цукру на сім'ю, оскільки десь 6 кг цукру витратиться на нарощування, а решта — на заміну половини кормових запасів.

Вигідно це ще й тому, що переробляють цукор на мед та вигодовують розплід старі бджоли, а в зиму підуть в основному молоді, неспрацьовані, що й забезпечить добру зимівлю сім'ї.